www.HeyArnold.prv.pl

Autor: ArNoLd
Data napisania: 28.10.06r.
Na podstawie: "The History of Hey Arnold"
Autor oryginału: HeyArnold.twotoasts.de


Historia Arnolda!

Początek - kawałek plasteliny

Historia Arnolda zaczęła się w 1988 roku. W tamtym czasie Craig Bartlett ulepił z plasteliny ładną figurkę z szeroką głową. Craig odrazu polubił bohatera, którego sam wymyślił i postanowił nadać mu imię. Wraz z żoną, Lisą zrobił listę wielu imion i spośród nich wszystkich wybrał imię "Arnold", po wujku Lisy, Arnoldzie Wiggum'mie.
W późniejszym czasie Craig stworzył trzy filmy z Arnoldem: Arnold Escapes From Church, Arnold Waltz i Arnold Rides His Chair. Filmy były stworzonę przez niewielką ekipę pod przewodnictwem Craiga. Były one robione techniką plastelinową. Pierwsze krótkie filmiki dość często były pokazywane w Amerykańskim serialu. Dlaczego Craig wybrał tak niesamowity kształt głowy Arnolda? Zapytany o to, odpowiada: "Wybrałem tak dziwny kształt, ponieważ łatwo się go lepi z plasteliny". Craig do dziś pamięta czasy, gdy stworzył Arnolda. Wspomina: "Kształt futbolu był bardzo zabawny do mnie, w specjalny sposób stworzyłem oczy, które dały charakter chłodny, rodzaj Buddha - jak spojrzenie, które ja naprawdę lubiłem." W 1991 roku Craig stworzył i opublikował 10 komiksów Hey Arnold! Komiksy zostały zauważone nawet przez komików z Simpsonsów.

Seria - Arnold uczy się chodzić

W 1993 roku Craig zdołał zainteresować Nickelodeon, który chciał stworzyć Arnolda w postaci tradycyjnej, profesjonalnej kreskówki. W ten sposób Craig wraz z zesołem Nickelodeonu stworzyli pilotażowy odcinek, "24 godziny do końca", którego premiera odbyła się 7 października 1996 roku. Pilotażowy epizod odniósł sukces, a więc Nickelodeon poprosił o kolejne epizody i w ten sposób Craig zaczął pracować dla Nickelodeonu i zaczęła powstawać kreskówka "Hey, Arnold!".
Wraz z kolejnymi sezonami, charaktery zmieniały się. Na początku serii Arnold był beztroski, dziesięcioletni z dziecięcymi problemami i marzeniami. Wraz z kolejnymi sezonami Arnold stał się dojrzalszy i musiał poradzić sobie z bardziej złożonymi problemami. Naprzykład w ostatnim epizodzie trzeciej serii dowiadujemy się, że Arnold mieszka z dziadkiem i babcią, ponieważ jego rodzice zaginęli w dżungli. Arnold w pierwszej serii był mały i słaby. Jednak w późniejszych seriach, a szczególnie w ostatnich dwóch Arnold wydawał się bardziej dorosły. Warto również zauważyć, że wraz z kolejnymi sezonami również animacja się poprawiała, a kolory stawały się jaśniejsze. Arnold przeżywał swoje najpiękniejsze lata i był bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych.

Film - Wielki ekran, mały sukces

W 1999 roku zaczęto poważnie myśleć nad pełnometrażową produkcją związaną z Hey Arnold! Pierwszy film z Arnoldem według wstępnych scenariuszy miał być o tym, jak Arnold ratuje sąsiedztwo. Nickelodeon jednak wciąż rozmyślał i bardziej chciał zrobić film o historii w dżungli. Nickelodeon początkowo chciał by historia o ratowaniu sąsiedztwa dzieliła się na trzy odcinki, kończące piątą serię. W końcu jednak zdecydowano zrobić Jungle Movie jako dwa ostatnie epizody piątej serii. I w końcu powstał "Arnold Saves Neighborhood" (Arnold ratuje dzielnicę) - który później został zmieniony na Hey Arnold! - The Movie, by przyciągnąć więcej uwagi.
Tak w lecie 2002 w USA, Hey Arnold wszedł do kin. Jednak nie wszystko poszło po myśli Nickelodeonu. Film nie osiągnął jakiegoś spektakularnego sukcesu. Produkcja filmu kosztowała 3 miliony dolarów, a zyski przyniosły zaledwie 13 milionów. W dodatku Nickelodeon nieszczęśliwie wypuścił film na DVD, ponieważ film wyszedł 31 grudnia 2002 roku, czyli tydzień po świętach.
Pomimo niepowodzenia, Nickelodeon wciąż planował zrobić również drugi pełnometrażowy film o Hey Arnold! Zaproponował więc Craigowi dwuletni kontrakt, pod warunkiem, że Craig będzie pracował tylko, dla Nickelodeonu na wyłączność. Jednakże Craig już wcześniej podpisał kontrakt z Cartoon Network, by tam pracować nad projektem "Party Wagon". Nickelodeon postawił więc ultimatum. Albo Craig będzie pracował tylko dla nich, albo nie będzie pracował w Nickelodeonie. Craig wybrał Cartoon Network, ponieważ nie chciał, aby Nickelodeon ograniczał jego kreatywność. Noi niestety. Craig pracuje dla Cartoona, a Nick wciąż ma wszystkie prawa do kreskówki "Hey Arnold!" i cały projekt stoi i nie wiadomo czy kiedykolwiek się pojawi.

Piłkogłowy w Polsce

Polska historia Arnolda nie jest zbyt wesoła. Na naszą ziemię Arnold zawitał prawdopodobnie w 2002 roku. Z doniesień podobno początkowo pierwsze 26 odcinków leciało na TVP3, zaś później Arnold leciał na CANAL+. W 2003 roku Arnold trafił do minimaxa i tam dość dobrze mu się powodziło. Miał szerokie grono fanów i zajmował 4 miejsce na liście ulubionych kreskówek z minimaxa. Był również w jednym miesiącu, histem miesiąca! W 2003 roku powstała pierwsze fanowska strona o Arnoldzie, www.HeyArnold.prv.pl, która istnieje do dziś. W późniejszym czasie 2003 roku do Polski został sproawdzony film "Hey Arnold The Movie!", noi co tu dużo mówić... 2003 rok to rok największej świetlności Arnolda w Polsce. Później już niestety nie było tak kolorowo.
W 2004 roku w kwietniu minimax poraz ostatni wyemitował Arnolda i zaprzestał jego emisji na zawsze. Na szczęście 1 czerwca 2004 roku w CANAL+ odbyła się premiera telewizyjna filmu "Hey Arnold The Movie". To nieco ostudziło ranę zadaną przez minimax. Dalej czas płynął, a o Arnoldzie nie było nic nowego, poza strona heyarnold.prv.pl. Rok 2005 to można by powiedzieć czas hibernacji, bo praktycznie nic ważnego się w tym okresie nie zdarzyło. Oczywiście strona HeyArnold.prv.pl tworzyła petycje i apelowała do wielu stacji o to, aby wykupiły kreskówkę "Hey, Arnold!", lecz niestety bezskutecznie. W 2006 roku krótki list administratora HeyArnold.prv.pl pojawił się w najpopularniejszym, polskim tygodniku telewizyjnym "Tele Tydzień". Apelowałem tam o to, aby Arnold zawitał do TVP. Niestety do dziś od ostatniej emisji w 2004 roku, Arnolda nie było w telewizji. Czy kiedyś jeszcze będzie? Wiara czyni cuda, więc wierzmy, że tak. W lipcu 2006 roku w bardziej dostępnej stacji TVN siedem został również wyemitowany film "Hey Arnold The Movie!"